Hakkanesisk färsfylld tofu

Hakka är en undergrupp av den kinesiska folkgruppen Han. Namnet Hakka betyder ”gästfolk” och kommer ifrån att de migrerat runt genom århundradena. De har en egen dialekt (eller språk), en egen kultur och därmed egna maträtter.

Direkt när jag såg den här maträtten insåg jag att jag var tvungen att försöka reproducera ett veganskt dito. Färsfyllda tofubitar med en sötsalt sås, låter inte det som himmelriket på ett fat? För mig en helt unik rätt som är både lekfull och otroligt smaskig!

Recept

Ingredienser

  • 4 torkade shiitakesvampar, förvällda och finhackade
  • 1½ pkt Yi Pin extra firm tofu (600g)
  • 4 vitlöksklyftor, finhackade
  • 4 cm ingefära, finhackad
  • 4 stjälkar salladslök, finhackad, den vita delen för sig och den gröna för sig (garnering)
  • 300g Anamma formbar färs
  • 2 msk växtgrädde
  • 2 tsk kinesisk BBQ-pulver (kan uteslutas om du inte har)
  • 1 broccoli, ansad och skuren i buketter
  • 1 + 1½ dl av svampvätskan (1 dl i såsen och 1½ dl till tofun)
  • 2 msk ljus sojasås
  • 2 msk vegetarisk stir-fry-sås eller vegetarisk ostronsås
  • 2 tsk majsstärkelse

Tillvägagångssätt

  1. Blötlägg svampen i kokande vatten, tillräckligt mycket för att täcka svampen. Den kommer att flyta upp till ytan, så lägg något ovanpå för att hålla nere den. T.ex. Två plastskålar i varandra. Den borde blötläggas minst en halvtimme, men mer tid skadar inte. Spara blötläggningsvätskan! Den skall användas i maträtten! Det är en underbar umamibomb som passar utmärkt som en bas i en ramensoppa
  2. Förbered alla grönsaker
  3. Dela tofun i rätt så stora bitar, och gröp ur en ficka mitt i tofun. Jag gjorde det med en vanlig matkniv. Var försiktig så du inte förstör ”väggen”, eller går igenom ”golvet”
  4. Tina Anammafärsen tills den precis börjar bli lite klibbig
  5. Stek snabbt ihop shiitakesvampen, vitlöken, ingefäran och den vita delen av salladslöken
  6. Tillsätt svampblandningen till Anammafärsen, tillsammans med växtgrädden
  7. Blanda ordentligt med en gaffen tills du har en rätt så slät och smidig smet
  8. Fyll tofun med smeten, och rulla köttbullar av det som blir över
  9. Stek tofun i riktligt med olja på medelhög temperatur, på samtliga sidor
  10. Medan tofun stekts, stek broccolin med lite olja tills den blir lagom mjuk. Smaksätt med ett stänk ljus sojasås
  11. Blanda svampvätskan, sojasås, stirfrysås, bbq-krydda och majsstärkelsen och koka upp i en liten kastrull. När den har en tjock konsistens, stäng av plattan
  12. När tofun har stekt på alla sidor och har en lite krispig yta, häll över ca 1½ dl av svampvätskan och höj till hög värme. Låt reducera tills ingen vätska är kvar
  13. Lägg upp tofun på ett stort fat, häll över såsen och toppa med salladslök
  14. Servera med de eventuella köttbullar som blev över, samt broccolin

IMG_6028.jpg

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.